Ranschburg Jenő: Szülők könyve
Ez az első számú kedvencem. Ranschburg tanár úrral személyesen is volt alkalmam találkozni, és mondhatom, lehengerlő személyiség volt. Ha tehetném, ezt a könyvét kötelező irodalommá tenném minden szülő számára. Közérthető és lendületes stílusban ír a gyerekek pszichés fejlődéséről a születésüktől egészen az iskoláskor kezdetéig. Nem ad instant, mindenkor bevethető ötleteket (ilyet nem is igazán lehet), ellenben tökéletesen elmagyarázza nekünk, szülőknek, hogy az adott életkorban mi játszódik le a gyerekben, hogyan kondolkodik, mi motiválja? Számos példát említ a tipikus nevelési hibákra is. Olyan témákat boncolgat, mint pl:
- Látás, hallás, beszéd, mozgás fejlődése csecsemőkorban
- Az én kialakulása
- Apa és gyermeke
- Szoptatás, elválasztás, cumizás, ujjszopás
- A temperamentumok jelentősége
- Elkényeztethető-e egy csecsemő?
- Miért fontos a játék?
- Mi a hiszti kiváltó oka?
- Nagyszülők szerepe a nevelésben
- Lányok és fiúk viselkedésbeli különbségei
- Jutalmazás és büntetés
- Evési problémák
- Alvási problémák
- Agresszivitás
- Halál és gyász a családban
Tracy Hogg: A suttogó titkai I.
Amerikában hihetetlenül népszerű, és meg merném kockáztatni, hogy mára idehaza is ezt a könyvet említené az anyukák többsége, ha arról kérdeznénk őket, milyen könyvet olvastak a baba érkezése előtt? A szerző módszerének lényege a napirend kialakítása. Ehhez számos praktikus tanáccsal szolgál, nem elméleti, hanem gyakorlati oldalról mutatja be, hogyan kellene "csinálnunk". Mivel amerikai szerzőről van szó, így a tanácsai is az amerikai gyermeknevelési protokollhoz igazítva szólnak. Éppen ezért néhány pontban nem feltétlenül értek egyet vele. Ilyen pl. a szoptatás kérdése, amiben elég liberális szemléletet képvisel: ha egy anyuka úgy érzi, hogy számára megterhelő a szoptatás, akkor inkább adjon tápszert a babának. Én ettől egy kicsit több kitartást várok egy anyukától. De a módszere alapvetően jó, és biztos vagyok benne, hogy a kezdő anyukáknak sok-sok hasznos infóval szolgál.Noll Andrea Nandu: Vajúdástámogatás mindenkinek
Ez a könyv a természetes, háborítatlan szülésről szól. A szerző egy nagy tapasztalattal rendelkező bába, aki összefoglalta a szüléssel, mint természetes folyamattal kapcsolatos tudását. Az otthon szülést fontolgatóknak csak ajánlani tudom, akik viszont ellenzik, kézbe ne vegyék! Én ugyan kórházban fogok szülni, de a könyv ettől függetlenül sok hasznos infót adott. Persze sajnálom, hogy a leírtak jelentős része kórházi körülmények között nem alkalmazható. A könyv képekkel gazdagon illusztrált (szerencsére csak fekete-fehér kivitelben), hátránya viszont, hogy tördelése nem túl előnyös, így kissé nehezen olvasható.Babainfo Magazin: Várandós-könyv 2012
Nem kifejezetten könyv, inkább csak információs füzet, ami közel 100 oldalban fogalja össze a várandósság fontos mozzanatait. Ír a kötelező vizsgálatokról, a felmerülő egészségügyi problémákról (cukorbetegség, visszér, vashiány, vitaminhiány, vizelettartási zavarok stb.), remek listát ad a babakelengyéről, összefoglalja a szoptatással kapcsolatos tudnivalókat és a gyermekágyas időszakot is. Minden témáról egy, másfél oldal terjedelemben ír, lényegre törően, érhetően.Az információs füzet ingyenesen szerezhető be a védőnőknél.
Babainfo Magazin: Gyermekének első életéve 2012
Tulajdonképpen az előző füzetecske folytatása, ami a baba gondozását mutatja be.Minden fontos témára kitér, így a szoptatásra, a hozzátáplálásra, a fogzásról, a hasfájásról, a fürdetésről, a betegségek kezeléséről, a védőoltásokról, a mozgásfejlődésről stb. Ez a füzetecske is a védőnőnél szerezhető be ingyenesen.
Ha valaki nem szeret olvasni, vagy egyszerűen csak nincs rá ideje, akkor számukra a fönti két kiadványt ajánlanám.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése